Wüstenrot - výpověď a státní podpora???

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Návštěvník

Wüstenrot - výpověď a státní podpora???

Příspěvek od Návštěvník » pát 30. led 2015 10:20:33

Dobrý den
tam kde píšete o VOP jsem si našel, že Wüstenrot může smlouvu vypovědět kdykoli. Tedy i třeba po 3 letech? To bych pak přeci ztratil státní podporu! Nebo mi ji Wüstenrot vyplatí?

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Wüstenrot - výpověď a státní podpora???

Příspěvek od stavebky.cz » pát 30. led 2015 22:14:13

Dobrý den,
zřejmě máte na mysli přehled Všeobecných obchodních podmínek.
Wüstenrot má ve svých VOP skutečně ustanovení, podle kterého může vypovědět smlouvu bez udání důvodu kdykoli, tedy i dříve, než uplyne zákonná šestiletá lhůta potřebná pro zachování nároku na státní podporu.

Bohužel není zcela jasné, co by se stalo v případě, který popisujete. Tedy pokud by Wüstenrot vypověděl smlouvu po třech letech spoření.

§ 12 zákona o stavebním spoření totiž říká že po dobu šesti let nesmí s uspořenou částkou nakládat účastník (tedy klient). Pokud by smlouvu vypověděla stavební spořitelna, nebyl by to (za určitých okolností) účastník, kdo se smlouvou nakládal a státní podpora by tak mohla klientovi zůstat. Podobný výklad by však byl pro Ministerstvo financí velmi riskantní, protože by dával stavební spořitelně možnost šestiletou lhůtu obcházet (klient by 31.12. vložil do stavební spořitelny 20.000 Kč a stavební spořitelny by 1.1. následujícího roku smlouvu vypověděla - klientovi by peníze za jednu noc vydělaly 10 %).

Pravděpodobnější je proto druhá možnost, totiž že klient nárok na státní podporu ztratil.

O nároku na státní podporu rozhoduje Ministerstvo financí. Totéž ministerstvo také schvaluje stavebním spořitelnám jejich VOP. Proto se dá předpokládat, že diskuse na toto téma již někde proběhla. Jen neznáme výsledek.

Martin

Re: Wüstenrot - výpověď a státní podpora???

Příspěvek od Martin » ned 15. úno 2015 17:43:30

Dobry den, chci se zeptat, zda je mozne se nejak branit vypovedi smlouvy?? V roce 2000 jsem uzavrel smlouvu o stavebnim sporeni u spolecnosti Wustenrot, kdy jsem pravidelne sporil a stale sporim, urok cinni 3%. Smlouvu jsem nekolikrat prodluzoval - cilovou castku jsem vzdy zvysil. Ted mi prisla vypoved smlouvy o stavebnim sporeni. Smlouvu nemam v umyslu koncit, ale Wustenrot mi ji chce za kazdou cenu ukoncit. Lze se tedy nejak branit a jak?? Dekuji

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Wüstenrot - výpověď a státní podpora???

Příspěvek od stavebky.cz » ned 15. úno 2015 18:31:09

Martin píše:Dobry den, chci se zeptat, zda je mozne se nejak branit vypovedi smlouvy??...
Neuvádíte sice podrobnosti, nicméně: Pokud byste chtěl výpověď smlouvy napadnout, musel byste se obrátit na soud a bylo by potřeba zdůvodnit, proč je výpověď stavební spořitelny neplatná. Banky se však snaží postupovat v souladu se zákonem a je tedy málo pravděpodobné, že by výpověď byla v rozporu se smlouvou nebo se zákonem.

Odpovědět