Jak využít stavební spoření na maximum

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
PepaJa

Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » úte 03. lis 2020 12:18:11

Dobrý den, uvažuji o stavebním spoření jako o lepším spořícím účtu konkrétně o MSS ProSpoření Premium, které je podle tabulky nejlepší a nemám zájem o úvěr. Zajímalo by mne, jak jej co nejlépe využít. Státní podpora je 10 % a maximálně 2.000 Kč, takže asi nemá cenu spořit víc než 20.000 Kč ročně. Jde mi konkrétně o tyto věci:

1) Kdy spoření založit? Je to jedno, je lepší založit jej na konci roku (tedy teď) nebo jindy?

2) Jakou cílovou částku? Když Moneta nabízí založení bez poplatku, je vhodné nastavit si vysokou cílovou částku 2.000.000 Kč, aby byla splněna podmínka prvního vkladu 1 % z cílové částky a to zároveň odpovídalo optimálnímu ročnímu vkladu 20.000 Kč? Má cílová částka ještě na něco jiného vliv, co by mne mělo zajímat?

3) Je lepší spořit měsíčně, ročně nebo naráz? Celou částku 120.000 Kč mám na "klasickém" spořicím účtu, ze kterého budu převádět na stavební spoření. Jde jen o to kolik a jak často. Předpokládám, že by bylo možná vložit celou částku naráz, pokud se nevyužitá částka na podporu převádí do dalšího roku a státní podpora by se tak připisovala každý rok. Jenže je-li úrok 1 %, pak je výhodnější mít peníze na spořicím účtu, kde mám 1.2 %.

4) Je ještě něco, co je potřeba uvážit při zakládání stavebního spoření?

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » úte 03. lis 2020 14:06:36

Dobrý den,

pokud vyjdeme z předpokladu, že pak platí následující:

Kdy uzavřít smlouvu
Teoreticky je vhodné uzavřít smlouvu až v prosinci, ušetříte tím oplatky za vedení účtu. Je zde však riziko, že se podmínky do prosince změní. Nabídka MSS Premium je nápadně výhodnější než konkurenční produkty a je nutno počítat s tím, že dříve nebo později dojde ke změně. Jistější je sjednat smlouvu okamžitě.

Cílová částka
Cílová částka 2 mil. Kč se zdá být optimální. 1% z ní je právě 20 tis. Kč, tedy optimální vklad pro získání státní podpory. Současně je cílová částka natolik vysoká, že podmínky zákona pro změnu úrokové sazby nastanou až po mnoha letech. Získáte tak vyšší jistotu dlouhodobého úročení vkladů. Opět je zde možno využít jisté anomálie MONETY, která neváže měsíční úložku na cílovou částku, ale stačí ji 1200 Kč ročně. Pokud by byla měsíční úložka nastavena např. 0,5 % cílové částky (což je obvyklejší), byl by zde problém. Ale podmínky MONETY vám umožňují nastavit takto vysokou cílovou částku bez problémů.

Na co všechno může mít cílová částka vliv je popsáno v Encyklopedii pod heslem cílová částka.

Jak spořit
Jestliže máte peníze na spořicím účtu s vyšší úrokovou sazbou než nabízí MSS (tj. více než 1 %), pak se vám vyplatí posílat peníze až těsně před koncem roku. Tedy vždy v prosinci poslat jednorázově 20 tis. Kč. Počítejte s volnými dny kolem Vánoc a nenechávejte vše na Silvestra, je důležité, aby byly vklady připsány na účet do 31.12. (jinak za vklad nedostanete státní podporu).

Vzato do důsledků můžete po čase váš vklad snižovat o úroky, protože státní podpora se počítá i z úroků (po zdanění). Viz též článek o výpočtu státní podpory.

PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » úte 03. lis 2020 18:05:39

Děkuji, takže je to tak, jak jsem si myslel: Založit teď s cílovou částkou 2.000.000 Kč a jednou ročně v prosinci vložit 20.000 Kč. Pokud jsem nic nepřehlédl, nevypadá to, že by měla v případě tohoto spoření od Monety cílová částka nějaký pro mne negativní vliv.

PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » úte 03. lis 2020 20:19:59

Ještě taková věc. Na několika stránkách jsem našel, že by mělo jít založit stavební spoření online, ale ani na stránkách Monety ani v internetovém bankovnictví jsem nic nenašel. Jde to spoření založit online, nebo to jen slibovali, ale online to nejde a musí se na pobočku?

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » úte 03. lis 2020 22:54:14

Podle informace MONETY by mělo jít stavební spoření sjednat v aplikaci MONETY SmartBanka.
Uzavření smlouvy přes web je údajně připravováno, ale dosud zřejmě není zprovozněno.

PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » stř 04. lis 2020 10:38:03

Aplikaci pro Android jsem zkoušel, ale nefunguje mi - zasekne se na úvodní obrazovce a nejde "stisknout" žádné tlačítko. takže zbývá pobočka ...

PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » stř 04. lis 2020 13:31:41

Tak se právě dívám na https://www.moneta.cz/sporeni-a-investi ... ni-sporeni a už je tam možnost Sjednat online. Ještě včera tam nebyla...
Akorát teď koukám, že je to jen pro nové klienty. Píše mi to:
Jako stávající klient si prosím Stavební spoření sjednejte rychleji a pohodlněji na kterékoli pobočce
:(

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » stř 04. lis 2020 19:47:53

Ano, skutečně se dnes na webu MONETY objevila možnost sjednání smlouvy o stavebním spoření online.
Stávající klienti MONETY jsou však odkázáni na aplikaci SmartBanka nebo na návštěvu pobočky.
Další podrobnosti najdete ve speciálním článku.

PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » čtv 05. lis 2020 8:14:18

Asi jsem na tyhle věci nemehlo, ale i když se mi konečně podařilo rozchodit SmartBanku, už 1/2 hodiny ji procházím a nemůžu nikde najít, jak to stavební spoření založit. Vidím tam své účty a pak jsem v menu Více - Nabídka produktů našel jen půjčku a hypotéku. Můžete mne prosím někdo aspoň trocho popostrčit správným směrem? :)

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » čtv 05. lis 2020 12:01:40

Bohužel. Pokud se vám zde neozve někdo, kdo to umí, zkuste se obrátit přímo na MONETU.
Jediný laický nápad: zkontrolujte zda máte aktuální verzi. Založení stavebního spoření se ve SmartBance mělo objevit teprve nedávno.

Odpovědět