MPSS neuznává ověření z datových schránek?

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
urbik81
Příspěvky: 1
Registrován: pon 09. lis 2020 11:05:21

MPSS neuznává ověření z datových schránek?

Příspěvek od urbik81 » pon 09. lis 2020 11:29:28

Dobrý den,

zaujalo mě vyjádření, kdy MPSS požaduje, aby dokument zaslaný prostřednictvím datové schránky (DS) obsahoval navíc ověřený podpis. Dokument zaslaný přes DS bez ověřeného podpisu prý nemůže uznat. Co je toto za nesmysl? K čemu jinému by měla DS sloužit, když ne k ověření osoby, která dokument odeslala? Setkali jste se již podobným postupem? Není náhodou nezákonný?

Vizte https://www.modrapyramida.cz/podpora/vs ... im-sporeni

"Pokud klient zašle žádost o ukončení smlouvy bez ověřeného podpisu přes datovou schránku, nemůžeme takovou žádost přijmout (to se týká i případů se zasláním datové zprávy s elektronickým podpisem - elektronický podpis nenahrazuje ověření podpisu)."

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 339
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: MPSS neuznává ověření z datových schránek?

Příspěvek od stavebky.cz » pon 09. lis 2020 13:32:27

Dobrý den,

toto je otázka spíše pro právní posouzení. Modrá pyramida se však v tomto případě zřejmě opírá o ujednání smlouvy, která dává spořitelně poměrně velký prostor.
Všeobecné obchodní podmínky MPSS účinné od 7. 4. 2017, Čl. 27 odst. 1
V zájmu zabezpečení řádného poskytování služeb může MP ověřit totožnost Účastníka nebo oprávnění osoby jednající jménem či za Účastníka, případně odmítnout či pozdržet plnění jakéhokoli příkazu či žádosti do doby, než bude MP považovat za nepochybné, že daná osoba je skutečně oprávněna v dané věci jednat. MP je oprávněna odmítnout či pozdržet plnění jakéhokoli příkazu či žádosti v případě, že jí nebudou předloženy všechny dokumenty (zejména souhlasy, schválení, čestná prohlášení) podle Smlouvy a těchto VOP nebo VÚP, které jsou nezbytné pro poskytnutí služby podle právních předpisů, nebo nebudou-li tyto dokumenty obsahovat požadované náležitosti či dostatečně prokazovat příslušné skutečnosti.
Výše uvedená citace je čl. 27 odst. 1 Všeobecných obchodních podmínek z roku 2017. Jestliže se nyní zajímáte o ukončení smlouvy, máte zřejmě smlouvu uzavřenou dříve. Nicméně identické ujednání je i ve VOP z roku 2014 (článek 29).

--- Doplněno 10.11.2020

V případě výpovědi má MPSS ve VOP sjednáno, že výpověď musí mít ověřený podpis:
Všeobecné obchodní podmínky MPSS účinné od 7. 4. 2017, Čl. 10 odst. 3
Výpověď podává Účastník na příslušném formuláři MP nebo jinou písemnou formou. Výpověď musí být řádně podepsána a totožnost Účastníka musí být ověřena Zprostředkovatelem nebo zaměstnancem MP nebo musí být podpis Účastníka ověřen úředně.

Odpovědět