Stavebí spoření nebo hypotéka?

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
hana

Stavebí spoření nebo hypotéka?

Příspěvek od hana » ned 03. led 2021 19:20:37

Dobrý den, uvažuji o koupi bytu do osobního vlastnictví a hledám vhodný úvěr. Původně jsem byla rozhodnutá pro hypotéku, ale teď jsem četla že stavební spořitelny mají levnější úvěry než hypotéky. je to proavda? A jaký je v tom rozdíl?

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 339
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebí spoření nebo hypotéka?

Příspěvek od stavebky.cz » pon 04. led 2021 10:36:59

Dobrý den,
ano, úrokové sazby úvěrů na bydlení zveřejněné Česko národní bankou ukazují, že úvěry poskytované stavebními spořitelnami mají v poslední době nižší sazby než úvěry ostatních bank.

Při výběru vhodného úvěru však nelze spoléhat na statistiky, je dobré nechat si předložit více nabídek a z nich vybírat. I když je průměr stavebních spořitelen nižší než průměr ostatních bank, neznamená to, že každá stavební spořitelna nabízí levnější úvěry než libovolná banka.

Navíc je nutno upozornit na skutečnost, že na cenu úvěru mají vliv i další skutečnosti. Kromě poplatků (které ve statistice ČNB nejsou zohledněny) je to i fakt, že u stavebních spořitelen jde především o překlenovací úvěry. U překlenovacích úvěrů je cena ovlivněna nejen úrokovou sazbou a poplatky, ale také konkrétním tarifem stavebního spoření (viz srovnání překlenovacích úvěrů).

Odpovědět