Překlenovací úvěry - test

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
stu

Překlenovací úvěry - test

Příspěvek od stu » stř 09. čer 2021 19:11:41

Dobrý den,
zkusil jsem si udělat test na překlenovací úvěry a zarazila mne otázka č.7, kde správná odpověď je uvedeno, že překlenovací úvěr "je slořitější než úvěr ze stavebního spoření". To je podle mne sice možné, ale podstatnější je přece to, že je překlenovací úvěr dražší, protože klient platí úroky i z vlastních vkladů! Myslím že je v testu chyba.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Překlenovací úvěry - test

Příspěvek od stavebky.cz » čtv 10. čer 2021 20:14:29

Dobrý den,

těžko říci, jak vznikl mýtus o nevýhodnosti překlenovacích úvěrů. Podle údajů ČNB je cena překlenovacích úvěrů srovnatelná s cenou úvěrů ostatních bank.

Otázka v testu je však formulována obecně. A u překlenovacích úvěrů (stejně jako u jiných úvěrů) je cena úvěru závislá nejen na způsobu splácení úvěru, ale i na jeho parametrech (úroková sazba, poplatky). Překlenovací úvěr může být levný i drahý, podle toho, jak jsou nastaveny úrokové sazby a poplatky.

Často uváděnou nevýhodou je skutečnost, že v první fázi překlenovacího úvěru není úvěr splácen, dlužník hradí pouze měsíční úrok a současně spoří na účtu stavebního spoření. To je někdy mylně vykládáno tak, že dlužník "platí úroky i z vlastních vkladů". Je sice pravda, že úvěr není v této fázi umořován, ale na druhé straně jsou vklady dlužníka na účtu stavebního spoření úročeny. A není snadné rozhodnout, zda je to pro dlužníka výhodné nebo nevýhodné.

Pokud chceme zjistit výhodnost či nevýhodnost úvěru, musíme vypočítat některý z objektivních ukazatelů, jako je čistá úroková sazba nebo RPSN. Tento výpočet není jednoduchý, protože zahrnuje tři úrokové sazby a tři sady poplatků pro tři rozdílné účty (samotný překlenovací úvěr, na něj navazující úvěr ze stavebního spoření, a účet stavebního spoření). Právě složitost produktu a z něj vyplývající složitost porovnání jeho výhodnosti je jeho hlavním problémem.

Odpovědět