Spoření - Vysokoškolák

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Daniel

Spoření - Vysokoškolák

Příspěvek od Daniel » stř 20. črc 2022 15:17:27

Dobrý den,

je mi 20 let a studuji VŠ obor Všeobecné lékařství. Tzn., že ještě nejméně 5 let budu studovat a přemýšlím, co se spořením. Zejména přemýšlím o stavebním spoření. Jednoho dne budu zcela jistě potřebovat úvěr na bydlení. Pokud bych nespořil na spořicí účet, ale na stavební spoření, tak mě zajímá, jestli má smysl jej zakládat již nyní, 5 let před ukončením VŠ. 5 let je totiž dlouhá doba a člověku se těžce predikuje, co s ním bude, stejně tak se situací co se týče úrokových sazeb atp. Za měsíc jsem schopný ušetřit 6000,-. Zajímá mě tedy, s jakým časovým předstihem (zhruba) je vhodné založit stavební spoření za účelem poskytnutí úvěru pro koupi bytu/domu.

Mnohokrát děkuji :-)
S pozdravem
Daniel B.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Spoření - Vysokoškolák

Příspěvek od stavebky.cz » stř 20. črc 2022 18:08:08

Dobrý den,
ve vaší situaci má smysl přemýšlet o stavebním spoření, protože vám může zajistit pevnou a předem známou úrokovou sazbu úvěru na bydlení. Tento úvěr následně můžete, ale nemusíte využít. Cenou za tuto pevnou sazbu je spoření s nepříliš vysokou úrokovou sazbou. Obecně platí, že čím nižší je úroková sazba z vkladů, tím nižší je úroková sazba úvěru ze stavebního spoření.
Nízká úroková sazba z vkladů je zčásti kompenzována státní podporou, nicméně při vyšších měsíčních vkladech význam státní podpory klesá.

Co se týká načasování, to závisí na mnoha faktorech, mimo jiné i na vybraném tarifu stavební spořitelny. Čekací doba na úvěr ze stavebního spoření je od dvou let výše (i zde závisí na zvolených parametrech). Podívejte se na srovnání úvěrů ze stavebního spoření. Tam vyberte některý z tarifů a na stránce "Podrobné informace..." klikněte na záložku "Výpočet". Tam si můžete sám spočítat různé varianty spoření.

Pokud chcete spořit kolem 6000 Kč měsíčně, zkuste pro začátek zvolit cílovou částku 1 mil. Kč. Podívejte se zejména na tarify MPSS ALFA a RSTS HYPO U 222.

Nastavení vhodného tarifu je nicméně poměrně obtížné, Nebojte se proto obrátit na finančního poradce. Kontakty najdete buď na webu konkrétní stavební spořitelny, nebo zde v interaktivní mapě finančních poradců.

Odpovědět