Navýšení cílové částky

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Tommy987
Příspěvky: 1
Registrován: ned 03. zář 2023 17:50:03

Navýšení cílové částky

Příspěvek od Tommy987 » ned 03. zář 2023 18:26:59

Dobrý den, mám od 30. 10. 2019 stavební spoření u RSTS. Cílová částka je 200 000 Kč, úrok 1,2%, naspořeno něco přes 40% cílové částky (86 tisíc), tarif Spoření S 191. Už někdy v březnu mi přišel z RSTS e-mail, že mám k 31. 12. 2022 splněny všechny podmínky pro přidělení cílové částky. Stavebko jsem měl doposud vždy jen na spoření, a tak s čerpáním úvěru nemám žádné zkušenosti, proto se omlouvám, pokud by následující dotaz vyzněl hloupě.

Aktuálně plánuji ve velmi brzké době koupi bytu, většinu plánuji uhradit hotově, ale zbytek bych řešil úvěrem (cca 600 - 750 tisíc). Napadlo mě, jestli by nešlo využít "4 roky v šuplíku ležící stavebko", jestli by to nějak nešlo řešit přes něj, že bych se dostal na výhodnější úrokovou sazbu, než bych dostal aktuálně s hypotékou. Aktuálně zvolená cílová částka je ale moc nízká a úvěr ve výši cca 115 000 by mi byl k ničemu.

Je možné u stavebního spoření dodatečně zvýšit cílovou částku třeba na 1 000 000 Kč, abych mohl získat vyšší řádný úvěr? Našel jsem nějaké informace zde na webu (https://www.stavebky.cz/jake-podminky-s ... ve-castky/). Ale moc mi to u té RSTS není jasné. Můj tarif z roku 2019 již, jestli jsem to správně pochopil, pravděpodobně není aktuálně nabízený, tudíž bych musel přejít na nějaký aktuální tarif. Tam je s tím spojená kromě poplatku za zvýšení cílové částky i změna ve výši úročení vkladu a v návaznosti na to i změna maximální výše úrokové sazby z řádného úvěru? U současné smlouvy s ohledem na úročení 1,2% by maximální úroková sazba u řádného úvěru byla 4,2%, pokud se nemýlím.

Další dotaz spočívá v tom, že zvýšení cílové částky by znamenalo, že bych se se splacenou částí cílové částky dostal pod 40% cílové částky a pravděpodobně by mi spadlo i hodnotící číslo, od kterého se odvíjí nárok na úvěr. Je v případě zvýšení cílové částky možné obratem poslat na stavebko z úspor jednorázově takovou částku, abych se pak na těch 40% opět dostal a měl nárok na řádný úvěr? A propíše se to pak hned do hodnotícího čísla?

Děkuji.

Návštěvník

Re: Navýšení cílové částky

Příspěvek od Návštěvník » pon 04. zář 2023 19:42:18

Dobrý den,
je pravděpodobné, že spořitelna bude souhlasit se zvýšením cílové částky pouze tehdy, když přejdete na jiný aktuální tarif. Zcela jistě se vám také klesne hodnotící číslo. S konkrétními detaily se obraťte na zástupce stavební spořitelny. Ten by měl být schopen vše propočítat.

Kromě toho máte možnost využít levný (i když malý) úvěr ze stavebního spoření a dalším úvěrem financovat zbytek.

Odpovědět