danění stavebního spoření

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Beny

danění stavebního spoření

Příspěvek od Beny » úte 19. pro 2023 21:54:39

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli zavedení zdanění stavebního spoření bude mít vliv na danový paušál kde je hranice vedlejších
ročních příjmu, třeba z nájmu 50 000 kč což se mě týká a jsem na hranici této částky.Pokud ano není lepší stavební spoření zrušit, než přijít o danový paušál. Stavební spoření mám dva roky.

Uživatelský avatar
Petr Kielar
Administrátor
Příspěvky: 11
Registrován: ned 03. srp 2014 18:07:41

Re: danění stavebního spoření

Příspěvek od Petr Kielar » stř 20. pro 2023 10:08:28

Dobrý den,

zákonem o daních z příjmů se bohužel nezabývám, proto vám mohu poskytnout pouze svůj soukromý pohled na věc.

Pokud máte na mysli § 7a, pak podmínka je v zákoně nastavena tak, že hranici 50.000 Kč nesmí přesáhnout pouze ty ostatní příjmy, které nejsou od daně osvobozené.

Státní podpora stavebního spoření bude ostatním příjmem a bude druhem příjmu podle § 10 odst. 1q). Pokud součet příjmů v tomto druhu příjmů nepřekročí 50.000 Kč, budou tyto příjmy osvobozeny od daně z příjmů. Toto osvobození nastane i v případě, kdy má poplatník příjmy z nájmu. Pokud budou příjmy ze státní podpory stavebního spoření osvobozeny od daně, nebudou se zahrnovat do limitu 50.000 Kč pro paušální daň - viz § 7a odst. 1 písm. b) body 1. a 4.
§ 7a

(1) Daň poplatníka, který je na konci zdaňovacího období poplatníkem v paušálním režimu, je rovna paušální dani, pokud tento poplatník v tomto zdaňovacím období
a) ...
b) vedle rozhodných příjmů má pouze
1. příjmy od daně osvobozené,
2. příjmy, které nejsou předmětem daně,
3. příjmy, ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, a
4. příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy, pokud se nejedná o příjmy podle bodů 1 až 3 a pokud celková výše těchto příjmů nepřesahuje 50 000 Kč,
c) ...
Pokud však chcete mít jistotu, obraťte se na daňového poradce.

S pozdravem
Petr Kielar

Odpovědět