Akce spořitelen na konci roku

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
p.poles
Příspěvky: 52
Registrován: stř 29. říj 2014 11:25:28

Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od p.poles » ned 20. pro 2015 12:31:11

Dívám se na weby spořitelen a letos je to snad poprvé, co nemají žádné předvánoční akce na sjednání smlouvy zdarma, nebo aspoň se slevou na poplatku. Vloni měla zajímavou akci MPSS, která částečně poplatek kompenzovala bonusem do 2000 Kč. Letos nic. Čím to je? Spořitelny nepotřebují nabírat nové klienty?

p.poles
Příspěvky: 52
Registrován: stř 29. říj 2014 11:25:28

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od p.poles » ned 20. pro 2015 12:41:22

Tady http://www.stavebky.cz/nove-obchody-v-l ... -posiluji/ píšete, že totiž zájem o nové smlouvy klesá. Spořitelny by tedy měly být motivovány v pobídkách.

Lze nyní odhadnout, jaký bude mít současný pokles nových smluv a cílových částek vliv na úvěryschopnost spořitelen v budoucnu? Uvažuji, že bych do konce roku sjednal u všech spořitelen "preventivní smlouvy", kdyby v budoucnu spořitelny zpřísnily podmínky pro překlenovací úvěry, mohlo by se stát, že překlenováky budou dávat jen klientům, kteří mají smlouvu určitou dobu aktivní a novým klientům přestanou PÚ dávat, protože nebudou mít z čeho a budou nuceny zavést čekací doby. Otázka také je, jak s úvěry zamíchá deflace.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od stavebky.cz » ned 20. pro 2015 15:07:05

Máte pravdu, aktivita stavebních spořitelen v získávání nových klientů je nezvykle malá. O důvodech lze však pouze spekulovat. Je možné, že se stavební spořitelny se soustřeďují spíše na úvěry protože to je způsob jak vydělat peníze. Spořitelny mají dlouhodobě přebytek vkladů, i když zde jsou velké rozdíly mezi jednotlivými spořitelnami - objem úvěrů se pohybuje mezi 50 - 85 % objemu vkladů (viz hospodářské výsledky). A tento přebytek existuje i přesto, že se stavební spořitelny samy aktivně zbavují starých "drahých" smluv.

Ano, v dlouhodobém horizontu budou stavební spořitelny nové smlouvy potřebovat. V současnosti jsou však úrokové sazby na trhu tak nízké, že ani nové tarify s úročením vkladů 1 % nepřinášejí spořitelnám úrokový zisk.

V budoucnu lze očekávat úbytek likvidity a bude na rozhodnutí jednotlivých stavebních spořitelen, jaký k tomu zaujmou postoj. Zpřísňování podmínek při poskytování úvěrů je jedna možnost, na překlenovací úvěry si však stavební spořitelny mohou zdroje také vypůjčit.

Vvv

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od Vvv » pon 28. pro 2015 13:01:57

Ma nekdo zalozeni bez 1% poplatku? O nabidce CSAS BURINKA za 495 vim a 55 let mi dosud neni (Modra pyramida).

p.poles
Příspěvky: 52
Registrován: stř 29. říj 2014 11:25:28

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od p.poles » pon 28. pro 2015 16:28:50

Co vím já, tak se jde domluvit s pracovníky RSTS na pobočkách na slevě z poplatku za uzavření smlouvy o SS. Mám u RSTS víc úvěrů a při sjednávání dalšího SS mi to paní sama nabídla a dala mi 0,5 % slevu, což bylo příjemných cca 6 tis. Kč. Předpokládám, že se tak krouhla o svou provizi, ale zase jsem její stálý zákazník a už jsme toho zrealizovali víc. Každému slevu dost možná nenabídnou.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od stavebky.cz » pon 28. pro 2015 19:54:26

Vvv píše:Ma nekdo zalozeni bez 1% poplatku? O nabidce CSAS BURINKA za 495 vim a 55 let mi dosud neni (Modra pyramida).
Kromě Vámi zmíněných nabídek je tady už pouze MPSS pro děti nebo pro mladé (zdarma nebo 0,5 % CČ) a potom WÜstenrot a RSTS s poplatkem 0,5% při uzavření smlouvy přes internet.
Konečně tarif RSTS S 154 je sice zdarma, ale bez státní podpory a pouze k již existující smlouvě.

Pokud vás zajímají poplatky, podívejte se na přehled nabídek stavebních spořitelen.

Pokud vás zajímá, kde si naspoříte nejvíce při zohlednění všech poplatků, podívejte se spíše na porovnání tarifů pro spoření.

p.poles
Příspěvky: 52
Registrován: stř 29. říj 2014 11:25:28

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od p.poles » úte 29. pro 2015 20:31:16

stavebky.cz píše: Spořitelny mají dlouhodobě přebytek vkladů, i když zde jsou velké rozdíly mezi jednotlivými spořitelnami - objem úvěrů se pohybuje mezi 50 - 85 % objemu vkladů (viz hospodářské výsledky).
Rozvahové ukazatele ČMSS MPSS RSTS SSČS WÜST
Úvěry klientům 118451 36022 37331 34345 22689
Vklady klientů 139633 69576 69133 74284 32055

Z tabulky jsem pochopil, že nejmenší přebytek vkladů mají ČMSS a Wustenrot, teoreticky tedy v nabídkách úvěrů nemusí být tolik aktivní, jako ostatní spořitelny.
Naopak největší zájem o nabízení úvěrů by měla mít SSČS, která ale asi bude kanibalizována úvěry přímo od ČS, protože SSČS nemá vlastní pobočky a smlouvy s SSČS vyřizují pracovníci ČS, kdy z vlastní zkušenosti vím, že "znalostní úroveň" jednotlivých pracovníků o produktech banky a sesterských společností (stavební spořitelna, pojišťovna) je velmi variabilní, ani se nedivím, pojmout informace o tolika rozličných produktech není právě snadné.
Takže zůstavají MPSS a RSTS, které na tom jsou velmi podobně a v nabídkách úvěrů by měly být velmi aktivní.

Když se podívám na ostatní ukazatele, tak SSČS má s distribucí nejmenší náklady (což je logické, když využívá síť ČS) a díky této "štíhlosti" má velmi dobrý zisk. Zaujala mě RSTS, kde je zisk z úroků a poplatků ve stejném poměru, a svým poradcům vyplácí vůbec nejvyšší provize (asi bude částečně zkresleno odměnami pro Českou poštu, která bude důležitým distribučním kanálem RSTS). Kupodivu ČMSS je provizně velmi štíhlá, to mě opravdu překvapilo. Pokud bych byl finančním poradcem, asi by bylo nejzajímavější sjednávání RSTS.

Vvv

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od Vvv » stř 30. pro 2015 7:07:41

stavebky.cz píše: Kromě Vámi zmíněných nabídek je tady už pouze MPSS pro děti nebo pro mladé (zdarma nebo 0,5 % CČ) a potom WÜstenrot a RSTS s poplatkem 0,5% při uzavření smlouvy přes internet.
Konečně tarif RSTS S 154 je sice zdarma, ale bez státní podpory a pouze k již existující smlouvě.

Pokud vás zajímají poplatky, podívejte se na přehled nabídek stavebních spořitelen.

Pokud vás zajímá, kde si naspoříte nejvíce při zohlednění všech poplatků, podívejte se spíše na porovnání tarifů pro spoření.
Zda se mi, ze na tech prehledech vubec nezohlednujete fakt, kdy treba

Burina nauctuje cely rocni poplatek za 3 dny v roce (preplatite na zacatku a na konci)...

vs.

Modra pyramida nauctuje jen pomernou cast, tj. mesicne 25,- a az od mesice nasledujiciho po mesici zalozeni (tedy letos pri zalozeni v prosinci to u nich mate zdarma)...

Vzhledem k tomu, ze tyhle informace jsou nejasne uvedene v Sazebnikach, je to myslim dobry namet na zapracovani...

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od stavebky.cz » stř 30. pro 2015 9:46:09

Vvv píše:Zda se mi, ze na tech prehledech vubec nezohlednujete fakt, kdy treba
Burina nauctuje cely rocni poplatek za 3 dny v roce (preplatite na zacatku a na konci)...
Díky za zajímavý námět, letos to už asi nestihneme, ale v příštím roce se na to podíváme.

Co se týče Buřinky, tam jsou poplatky účtovány na 12 měsíců dopředu. Pokud je tedy smlouva uzavřena v prosinci, je skutečně naúčtován celý roční poplatek jak uvádíte, ale další poplatek je účtován až v prosinci následujícího roku (nikoli v lednu). Takže na začátku klient "nepřeplatí", to se mu může stát až při ukončování smlouvy.

Výpočty v přehledu tarifů pro spoření toto zohledňují, poplatky jsou počítány podle aktuálních postupů, které stavební spořitelny uplatňují. Jistá nepřesnost zde sice vzniká, ta je však dána tím, že u smlouvy je předpokládáno uzavření 1.7. a ukončení smlouvy 30. 6. po uplynutí 6 (nebo více) let (blíže viz metodika výpočtu).

Podrobnější výpočty je však možno dělat pomocí kalkulátoru stavebního spoření. Ten rovněž "zná" metodiku účtování poplatků a umožňuje mnohem podrobnější výpočty. Kromě toho nabízí také detailní pohled na jednotlivé obraty (tlačítko "Výpis z účtu"), kde jsou patrné i jednotlivé poplatky.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Akce spořitelen na konci roku

Příspěvek od stavebky.cz » stř 30. pro 2015 10:01:28

p.poles píše:
stavebky.cz píše: Spořitelny mají dlouhodobě přebytek vkladů, i když zde jsou velké rozdíly mezi jednotlivými spořitelnami - objem úvěrů se pohybuje mezi 50 - 85 % objemu vkladů ...
...Pokud bych byl finančním poradcem, asi by bylo nejzajímavější sjednávání RSTS.
Ano, je vidět, že máte velmi dobrý přehled.
Jen co se týče provizí, je třeba býti opatrnější. Způsob odměňování zprostředkovatelů totiž patří mezi nejvíce střežené informace. Důležitý není jen celkový objem vyplacených provizí, ale také o jejich struktura - tedy v závislost na produktu a především na hierarchické pozici zprostředkovatele. A z pohledu zprostředkovatele je samozřejmě důležitá i prodejnost produktu.

Odpovědět