Jak využít stavební spoření na maximum

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » úte 10. lis 2020 21:12:54

Tak jsem se pokusil založit stavební spoření přes SmartBanku s cílovou částkou 2.000.000 Kč, ale to se nezdařilo - aplikaci ji pořád přepočítává. Tak jsem nastavil měsíční vklad na 10.000 Kč (víc nejde) a tím se cílová částka automaticky nastavila na 751.000 Kč. Jen doufám, že nebude problém s tím měsíčním vkladem, ale nikde ve smlouvě jsem o tom nic nenašel, pouze tu "běžnou" (všeobecně známou) podmínku, že se nesmí překročit cílová částka.

PepaJa

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od PepaJa » stř 11. lis 2020 7:08:00

Ještě možná dodatek, že tarif je označen jako ProSpoření a marketingová akce Sjednání zdarma. Dříve byl uváděn tarif Premium a marketingová akce PS.

Jinak ve smlouvě je věta, které asi moc nerozumím, konkrétně podtržené části:
Úhrada za vedení účtu a úhrada za pravidelný roční výpis se sjednává ve výši dle Sazebníku platném k datu uzavření smlouvy, přičemž do ukončení doby spoření ve smyslu VOP, nejdéle však po dobu 6 let od uzavření smlouvy, je stavební spořitelna oprávněna provést navýšení těchto úhrad ...
Přijde mi, že to má stejný význam jako kdykoliv.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » stř 11. lis 2020 10:17:52

PepaJa píše:
stř 11. lis 2020 7:08:00
...Přijde mi, že to má stejný význam jako kdykoliv.
Ano, znamená to kdykoli, ale nikoli jakkoli. Když větu dočtete do konce, zjistíte, že její význam je: Po dobu prvních šesti let může MSS zvyšovat poplatky nejvýše o inflaci. Podle §5 odst. 11 zákona o stavebním spoření je totiž změna poplatků během prvních šesti let možná pouze způsobem, který je uveden ve smlouvě. Tato krkolomná věta je právě ujednáním podle zákona.

Po uplynutí šesti let zákon již změnu poplatku neomezuje. Po dobu prvních šesti let totiž klient nemůže od stavební spořitelny jednoduše odejít, protože by ztratil státní podporu. Zákon se tedy snaží snaží po tuto dobu chránit klienta před nečekaným zvyšováním poplatků. Takto existuje pro poplatky určitý nepřekročitelný limit (zde např. inflace).

Tomáš

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od Tomáš » ned 22. lis 2020 10:24:56

Dobrý den,
pokud jsem uzavřel smlouvu podobně, tedy s měsíčním vkladem 10000 a cílovou částkou 751000, jak moc se mám obávat tohoto tvrzení z vašeho článku?
U pole „Měsíční vklad“ je vysvětlující popis „Částka, kterou plánujete měsíčně spořit“. To zní poměrně nezávazně, nicméně ve smlouvě je tento údaj uveden jako vklad, který se klient zavazuje spořit a porušení tohoto závazku může vést až k ukončení smlouvy.
Je to běžné, že SS tyto smlouvy vypovídá?

děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » ned 22. lis 2020 19:23:20

Dobrý den,

nejprve pro vysvětlení ostatním návštěvníkům: jde o článek o stavebním spoření MONETY.

Pokud dodržíte podmínky sjednané ve smlouvě, pak se přirozeně ukončení smlouvy nemusíte obávat.

Vypovídání smluv pro nedodržení pravidelného spoření není běžné, ale stavební spořitelny mohou tuto skutečnost využít, pokud se pro ně konkrétní smlouva stane nevýhodnou. V minulosti se s podobným postupem setkali něktří klienti, kteří měli historicky sjednané smlouvy s vyšší než dnešní úrokovou sazbou (2-3%).

klient monety

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od klient monety » ned 29. lis 2020 14:01:52

VOP:
§ 4 Tarify a Sdělení banky
1. Smlouva se uzavírá vždy v některém z tarifů poskytovaných stavební spořitelnou. Jednotlivé tarify jsou charakterizovány těmito parametry:
a) Minimální výše zůstatku účtu potřebného pro přidělení cílové částky (procento naspoření cílové částky).
b) Koeficient ohodnocení.
c) Výše úrokové sazby z vkladů a úvěru.
d) Minimální výše splátek úvěru ze stavebního spoření.
e) Doporučená výše vkladů na účet stavebního spoření.
Detailní charakteristiky jednotlivých tarifů jsou uvedeny v dokumentu Sdělení banky (MONETA Stavební Spořitelny, a.s.), jehož aktuální znění je trvale k dispozici na internetových stránkách stavební spořitelny (dále jen „Sdělení banky“).

Sdělení banky:
4. Přehled aktuálně nabízených tarifů stavebního spoření pro nově uzavřené smlouvy o stavebním spoření od 21. 3. 2020:
ProSpoření
výše vkladů na účet stavebního spoření - viz smlouva, min. 1 200 Kč ročně

Takže podle mě to je 1200 ročně i při cč 2000000.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak využít stavební spoření na maximum

Příspěvek od stavebky.cz » ned 29. lis 2020 17:19:34

Dobrý den,
podle § 4 VOP MONETA stavební spořitelny a Sdělení je skutečně možné sjednat ve smlouvě o stavebním spoření, že klient bude spořit 1200 Kč ročně (viz též článek o online uzavírání smluv u MONETY).

Rozhodující však je, co je sjednáno ve smlouvě. Tam může být částka, která je vyšší než 1200 Kč ročně (tj. 100 Kč měsíčně). Pokud klient podepíše smlouvu, ve které se zaváže spořit částku vyšší, je vázán dodržet tuto vyšší částku. Viz § 6 odst. 1 a) VOP:
§ 6 Účet stavebního spoření
1. Vklady účastníka a doba spoření
a) Ve smlouvě se sjednává výše a periodicita vkladů, které se účastník zavazuje ukládat na svůj účet.

Odpovědět