spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
DanielNO

spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Příspěvek od DanielNO » úte 26. čer 2018 10:26:15

Dobrý den,
pročetl jsem si zde několik článků na téma stavební spoření pro nezletilé dítě,ale stále mi není vše jasné. Synovi jsou 2 roky, chtěli bychom mu založit stavební spoření, které jak jsem pochopil vždy trvá nejméně 6 let(předčasné ukončení nebude náš zájem). Co se děje se smlouvou poté? Do plnoletosti bude mít syn stále daleko, ale třeba v té době budou zcela jiné podmínky úročení atd. Co když nyní uzavřu smlouvu s úročením 1% s cílovou částkou 140000,- (1700,- měsíčně), po 6 letech tak bude dosaženo cílové částky. Smlouva se ukončí?V tom případě co se děje s naspořenými prostředky když peníze jsou syna ale ten ještě není plnoletý. Nebo pokračuje dále se stejnými podmínkami a cílová částka se musí navýšit? Co když v té době bude běžný úrok třeba 2% a já nebudu chtít pokračovat ve smlouvě s 1%? Nebo může dojít k revizi smlouvy dle aktuálních podmínek a spořit např. dalších 6 let? Je v takovém případě možný přechod k jiné spořitelně pokud nabízí lepší podmínky?
Moc děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 285
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Příspěvek od stavebky.cz » úte 26. čer 2018 15:05:28

Dobrý den
smlouva o stavebním spoření běží, dokud ji někdo neukončí, nebo dokud není dosaženo cílové částky. Takže pokud zvolíte cílovou částku 140 tis. Kč a budete spořit 1700 Kč měsíčně, může dojít k "automatickému" ukončení smlouvy. Viz též přehled VOP - přespoření cílové částky. V zásadě máte dvě možnosti.

Jako rodiče můžete po šesti letech smlouvu ukončit sami a peníze uložit kamkoli jinam (jiné stavební spoření, termínovaný vklad a pod). Možná si budete chtít přečíst článek o ukončování stavebního spoření nezletilých dětí.

Pokud budete chtít spořit dále, můžete se se stavební spořitelnou dohodnout na zvýšení cílové částky. Zvýšení cílové částky znamená změnu smlouvy o stavebním spoření a stavební spořitelna s takovou změnou nemusí souhlasit, případně může změnu cílové částky něčím podmínit (což je pravděpodobnější). Dnes je obvyklé, že stavební spořitelna souhlasí se zvýšením cílové částky pouze za podmínky, že přijmete aktuální všeobecné obchodní podmínky včetně jiné (nižší) úrokové sazby. Pokud budou v budoucnu úrokové sazby vyšší, nedá se očekávat, že vám bude stavební spořitelna vnucovat vyšší úrokovou sazbu.

Je také dobré vědět, že po změně cílové částky NEBĚŽÍ šestiletá lhůta znovu. Máte tedy možnost vypovědět smlouvu kdykoli (s tříměsíční výpovědní lhůtou) a nepřijdete o státní podporu.

DanielNO

Re: spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Příspěvek od DanielNO » čtv 28. čer 2018 8:40:45

Děkuji za podrobnou odpověď a za vyjasnění.

zbhl
Příspěvky: 3
Registrován: pát 29. lis 2019 22:15:57

Re: spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Příspěvek od zbhl » sob 30. lis 2019 22:14:56

Dobry den, chtěl bych se k tématu zeptat, jake mam moznosti postupovat v pripade, ze pojistovna při ukonceni - vypovezeni smlouvy na nezletile dite po 6 letech (ve skutečnosti je to vice jak 7 let sporeni) jako jedinou moznost jak se vyhnout opatrovnickému soudu pripousti variantu prevodu penez na novy ucet stavebniho sporeni zalozeneho prave a jen u jejich ustavu. Mají právo takto obstruovat a zajištovat si business na ukor ostatních stavebnich pojišťoven na trhu? Podotykam, ze oba rodice souhlasime s vypovedi a prevodem penez mimo tuto stavebni spořitelnu. Diky předem za reakci. Zbyněk H.

zbhl
Příspěvky: 3
Registrován: pát 29. lis 2019 22:15:57

Re: spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Příspěvek od zbhl » sob 30. lis 2019 22:18:45

... mam samozrejme na mysli stavebni spořitelnu, ne pojišťovnu :) , uz je pozde... ;)

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 285
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: spoření pro dítě, co se děje se spořením po 6 letech

Příspěvek od stavebky.cz » ned 01. pro 2019 10:19:55

zbhl píše:
sob 30. lis 2019 22:14:56
Dobry den, chtěl bych se k tématu zeptat, jake mam moznosti postupovat v pripade, ze pojistovna při ukonceni - vypovezeni smlouvy na nezletile dite po 6 letech (ve skutečnosti je to vice jak 7 let sporeni) jako jedinou moznost jak se vyhnout opatrovnickému soudu pripousti variantu prevodu penez na novy ucet stavebniho sporeni zalozeneho prave a jen u jejich ustavu...
Dobrý den,
pokud je smlouva dítěte ukončena po uplynutí šestileté vázací lhůty a s ukončením souhlasí všichni zákonní zástupci dítěte (oba rodiče), pak jde o běžnou záležitost, ke které není zapotřebí souhlasu soudu (viz § 5 odst. 13 zákona o stavebním spoření).

Není pravděpodobné, že by některá ze stavebních spořitelen postupovala způsobem, který uvádíte. Spíše je možné, že jde o účelový výklad jednotlivce, který se snaží tímto způsobem vylepšit své obchodní výsledky. Můžete tento postup reklamovat u příslušné stavební spořitelny (na webu obvykle najdete kontaktní formulář nebo emailovou adresu), nebo se jednoduše obrátit na jiného finančního poradce.

Odpovědět