Úroková sazba u úvěru ze stavebního spoření po skončení vázací doby

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Lábus
Příspěvky: 1
Registrován: pon 04. kvě 2020 14:49:35

Úroková sazba u úvěru ze stavebního spoření po skončení vázací doby

Příspěvek od Lábus » pon 04. kvě 2020 15:07:50

Předně chci poděkovat panu Kielarovi za článek "Modrá pyramida zlevňuje smlouvy až o 3000 Kč" a navázat na závěrečný odstavec článku s dotazem na výši úrokové sazby u úvěru ze stavebního spoření za situace, že budu chtít úvěr čerpat až po uplynutí 6leté vázací doby. V horizontu několika let bych se totiž rád pustil do menší rekonstrukce své nemovitosti, přitom horizont 6 nebo více let není problém a cílová částka 300.000 Kč optimální. Budu mít nárok stále na úrokovou sazbu 3,49 % a zároveň po celé 6leté období na úročení vkladů 1% (0,5+0,5)?
Omlouvám se možná za hloupý dotaz.

Uživatelský avatar
Petr Kielar
Administrátor
Příspěvky: 8
Registrován: ned 03. srp 2014 18:07:41

Re: Úroková sazba u úvěru ze stavebního spoření po skončení vázací doby

Příspěvek od Petr Kielar » pon 04. kvě 2020 16:59:23

Dobrý den,

pro ostatní návštěvníky: jedná se o článek "Modrá pyramida zlevňuje smlouvy až o 3000 Kč"

Pokud s čerpáním úvěru ze stavebního spoření počkáte až po uplynutí 6 let od uzavření smlouvy, budou vám po dobu 6 let vaše vklady úročeny sazbou 0,5% (základní sazba) + 0,5% (úrokový bonus), tedy celkem 1%.

Základní sazbu (0,5%) může stavební spořitelna změnit nejdříve po 6 letech. Nevíme, jak se budou stavební spořitelny chovat za šest let; dnes je běžné, že po uplynutí této doby dochází ke snížení úrokové sazby.

Úrokový bonus (0,5%) platí jen pro vklady do 300.000 Kč a je omezen na dobu 6 let. Po 6 letech tedy úrokový bonus končí.

Trochu složitější je to s úrokovou sazbou úvěru ze stavebního spoření. Podle Všeobecných obchodních podmínek Modré pyramidy je uplatňován následující postup:

  1. Jakmile naspoříte 25% cílové částky a uplyne alespoň 24 měsíců od uzavření smlouvy, dotáže se vás Modrá pyramida, zda máte zájem o úvěr ze stavebního spoření.
  2. Pokud odpovíte kladně do 4 týdnů a poté dodáte do 3 měsíců potřebné podklady k úvěru, máte zajištěnou úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření s úrokovou sazbou 3,49%
  3. Pokud však nestihnete výše uvedené termíny splnit, váš nárok na úvěr ze stavebního spoření s garantovanou úrokovou sazbou zaniká (viz Článek 15 odst. 2 Všeobecných obchodních podmínek).
Ve vašem případě pravděpodobně naspoříte 25% cílové částky dříve, než po 6 letech. Tím se dostanete do situace popsané v bodě 3.

Dosud nemám informace o tom, že by MPSS v podobné situaci uplatnila zmíněný článek 15 a odmítla úvěr se sjednanou sazbou poskytnout. Nevíme ale, jaká bude situace za 6 let. Nelze vyloučit, že pokud by byl úvěr ze stavebního spoření za 3,49% velmi výhodný pro klienta, byl by málo výhodný pro stavební spořitelnu a ta by ho mohla odmítnout, případně by mohla požadovat vyšší úrokovou sazbu. To je pouze spekulace, nicméně MPSS si pro takový postup vytvořila ve svých obchodních podmínkách prostor.

S pozdravem
Petr Kielar

Odpovědět