změna stavební spořitelny

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: změna stavební spořitelny

Re: změna stavební spořitelny

od ZdenekC » pon 21. led 2019 13:39:29

Opravuji text. Omylem jsem vypustil dvě slova. Text má správně znít takto:
"Děkuji za vysvětlení.
Přesto zůstává faktem, že stavební spořitelny na rozdíl od řady jiných bank se chovají neeticky a stát je v tom podporuje."

Re: změna stavební spořitelny

od ZdenekC » pon 21. led 2019 13:28:43

Děkuji za vysvětlení.
Přesto zůstává faktem, že stavební spořitelny od řady jiných bank se chovají neeticky a stát je v tom podporuje.

Re: změna stavební spořitelny

od stavebky.cz » pát 18. led 2019 17:03:48

Dobrý den,
stavební spořitelny - na rozdíl od klasických bank - jsou povinny garantovat svým klientům nárok na úvěr ze stavebního spoření, přičemž tento úvěr má zákonem omezenou úrokovou sazbu (Zákon o stavebním spoření § 5 odst. 6). A pro tyto úvěry potřebují dostatečně stabilní levné zdroje. Proto existuje státní podpora stavebního spoření.

Hlavním smyslem stavebního spoření je poskytování úvěrů na bydlení s pevnými a omezenými úrokovými sazbami. Státní podpora napomáhá tento systém stabilizovat.

Pokud máte u ČMSS sazbu 0,3 %, pak jste uzavřel smlouvu před více než šesti lety a můžete ji kdykoli ukončit (to je zřejmé z nastavení tarifů ČMSS a zákona o stavebním spoření). Skutečnost, že můžete své peníze ze stavební spořitelny kdykoli odnést pro stavební spořitelnu znamená, že je může jen s výhradami použít pro poskytování dlouhodobých úvěrů. Ty mají splatnost typicky 10-15 let, zatímco výpovědní lhůta naspořené částky u vaší smlouvy jsou 3 měsíce. Proto všechny stavební spořitelny sahají po uplynutí šestileté vázací lhůty ke snižování úrokových sazeb z vkladů. Pokud dnes uzavřete novou smlouvu o stavebním spoření, dostanete sazbu kolem jednoho procenta, protože peníze na této nové smlouvě již budou vázány na dobu šesti let.

Re: změna stavební spořitelny

od ZdenekC » pát 18. led 2019 16:23:51

Děkuji za odpověď.
Docela mě překvapuje, že stát svým způsobem zvýhodňuje (chcete-li dotuje) pár vybraných stavebních spořitelen. Např. u mé smlouvy s ČMSS je úrok 0,3%, který se zdaňuje 15%. A tato spořitelna si ještě účtuje 360 Kč za vedení účtu. Přitom za celý rok vložím jednorázově jednou jednu částku. Takže co "získám" od této spořitelny za rok je výsměch. A to jsem ještě nepřipomenul poplatek za zřízení účtu. Samotná spořitelna tedy je pro mne ztrátová. Spořitelna má ode mne peníze, má dlouhodobě zajištěno, že je bude dostávat a za velký úrok je půjčuje jiným. Pohyby na účtu téměř žádné. A já nesmím beze ztrát odejít.
Jsou banky, které mají vedení účtů zdarma, veškeré běžné pohyby na účtu také zdarma a částky do 200 000 resp. o něco více úročí 1%. Škoda, že všechny banky v registru ČNB nemají licenci na stavební spoření. Pak by situace vypadala jinak.

Re: změna stavební spořitelny

od stavebky.cz » čtv 17. led 2019 17:32:12

Dobrý den,
bohužel, není to možné. Stavební spořitelny potřebují pro poskytování úvěrů stabilní dlouhodobé vklady. Proto je zákon nastaven tak, aby byl spořící klient motivován u stavební spořitelny po určitou dobu zůstat. Aby stavební spořitelny nemohly zneužívat toho, že klient nemůže stavební spořitelny změnit, musí stavební spořitelna po dobu nejméně šesti let zachovat sjednanou úrokovou sazbu z vkladů a výše poplatků smí být změněna pouze způsobem sjednaným ve smlouvě.

změna stavební spořitelny

od ZdenekC » čtv 17. led 2019 14:46:34

Je možná změna stavební spořitelny tak, aby byla zachována stavební podpora a nezvýšil se zbytek povinné doby spoření?

Nahoru

cron