Změna sazby stavební spořitelnou

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Petr31

Změna sazby stavební spořitelnou

Příspěvek od Petr31 » čtv 10. čer 2021 8:35:36

Dobrý den,

zajímá mě, jestli může stavební spořitelna změnit (snížit) úrokovou sazbu stavebního spoření mému dvanáctiletému synovi, který si spoří už 12 let. Má naspořeno cca 40 % částky. Přišel mi dopis, kde stavební spořitelna toto sděluje a odvolává se na článek VII odst. 4 v obchodních podmínkách. Podle mě ale neberou v úvahu zákon o stavebních spořitelnách, kdy musí nejprve nabídnout přidělení cílové částky a úvěru ze stavebního spoření a až ho klient nepřijme, pak můžou snížit sazbu. Žádný dopis nabízející toto jsem ale neobdržel. Můžou takovýto úvěr nabídnout nezletilému a pak mu snížit sazbu ?

Předem děkuji za odpověď.

stavebky.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna sazby stavební spořitelnou

Příspěvek od stavebky.cz » čtv 10. čer 2021 20:36:29

Dobrý den,

správně uvádíte jednu nutnou podmínku, kterou musí stavební spořitelna splnit, aby mohla přistoupit ke změně úrokové sazby. Vzhledem k délce trvání smlouvy je však možné, že podmínky pro přidělení cílové částky (tj. podmínky pro poskytnutí úvěru) již byly splněny. Tyto podmínky má každá stavební spořitelna jiné a okamžik jejich splnění závisí na více faktorech, především na způsobu spoření. Tyto podmínky jsou obvykle:

• dodržení minimální doby spoření (2 roky),
  • dosažení minimálního procenta naspoření, a
  • dosažení stanoveného hodnotícího čísla.
tyto parametry tedy můžete porovnat a zjistíte, zda smlouva splňuje podmínky pro přidělení cílové částky. Výši hodnotícího čísla můžete zjistit na výpisu z účtu, některé stavební spořitelny tuto podmínku nepoužívají.

Stavební spořitelna o splnění podmínek klienta informuje písemně bez ohledu na jeho věk. Pokud klient (i nezletilý) takovou nabídku úvěru nepřijme, je tím splněna jedna z podmínek pro změnu úrokové sazby. Takový postup je zcela v souladu se zákonem.

ofole

Příspěvek od ofole » pát 06. srp 2021 20:25:07

Buřinka to má i v sazebnéku - že po 6 letech sníží úroky na 0,13%!

Jann

Příspěvek od Jann » sob 07. srp 2021 11:23:29

ofole píše:
pát 06. srp 2021 20:25:07
Buřinka to má i v sazebnéku - že po 6 letech sníží úroky na 0,13%!
Aha... to je tedy nic moc!

Odpovědět