Výše státní podpory ??

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
ssmak3050
Příspěvky: 2
Registrován: stř 12. čer 2024 9:33:20

Výše státní podpory ??

Příspěvek od ssmak3050 » stř 12. čer 2024 9:52:59

Dotaz

ucastnik ma vice smluv o SSporeni s narokem na statni podporu ..soucet vkladu na vsech smlouvach je vice jak 20000kč za dany rok tz priklad :
1 smlouva rok zalozeni 1999.... ,,15000 kč
2 smlouva rok zalozeni 2001....,,10000 kč
3 smlouva ,rok zalozeni 2007,,,,,,,10000 kč
4 smlouva ,rok zalozeni ,,2010,,,,,,15000kč

z hlediska naroku na Výše státní podpory-citace zakona :
Účastníkovi, který je fyzickou osobou a splňuje podmínky stanovené v § 4 odst. 2, a který má uzavřeno v jednom kalendářním roce více smluv, přísluší státní podpora na ty smlouvy, u kterých o její přiznání požádal. Přitom se postupně poukazují zálohy státní podpory přednostně z uspořených částek u dříve uzavřených smluv, přičemž celkový součet záloh státní podpory ke všem smlouvám účastníka v příslušném kalendářním roce nesmí přesáhnout limit 20000kč.

TZ ..ostatni casky vkladu (celkem 30000 kc) se prevadeji do nasledujiciho roku a UCASTNIKOVI VZNIKA NAROK NA STATNI PODPORU V DALSIM ROCE NEBO NE ?? NEBOT..častka na zadne smlove nepresahla 20000kč ...

(4) Částka úspor přesahující 20 000 Kč v jednom roce se z hlediska posuzování nároků účastníka na státní podporu převádí do následujícího roku spoření v případě, že účastníkem uzavřená smlouva bude obsahovat prohlášení účastníka, že v rámci této smlouvy žádá o přiznání státní podpory. Toto prohlášení nesmí účastník po dobu trvání smlouvy změnit.


domnivam se ze castka 20000kč je myšlena na vsechny smlouvy ucastnika se statni podporou..
Stavebni sporitelna ma jiny nazor ...
dekuji za info

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 427
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Výše státní podpory ??

Příspěvek od stavebky.cz » stř 12. čer 2024 10:49:23

Dobrý den,
Vaše stavební spořitelna má zřejmě pravdu. Do dalších let se převádí pouze částka, která u konkrétní smlouvy přesáhne maximální základ 20.000 Kč.

Správně uvádíte citace odst. 3. a 4. §10 zákona o stavebním spoření. Způsob uspokojování nároku na státní podporu u jednotlivých smluv je zřejmě jasný - státní podpora se přiznává postupně, od nejstarší smlouvy ke smlouvě nejnovější, až do vyčerpání základu 20.000 Kč.

O převodu základu pro výpočet státní podpory do dalších let hovoří § 10 odst. 4. Podle něj se převádí "Částka úspor přesahující 20.000 Kč v jednom roce". Není zde sice výslovně uvedeno, že se jedná o částku uspořenou na jedné konkrétní smlouvě, ale vyplývá to z dalšího pokračování věty: "...v případě, že účastníkem uzavřená smlouva bude obsahovat prohlášení účastníka, že v rámci této smlouvy žádá o přiznání státní podpory."

Je zde použito slovo smlouva v jednotném čísle, a navíc je vyjádřen požadavek na prohlášení účastníka, kterým žádá o přiznání státní podpory. Toto prohlášení je podle § 5 odst. 1 zákona o stavebním spoření součástí každé smlouvy o stavebním spoření. Pokud bychom chtěli za částku úspor považovat úspory na všech smlouvách účastníka, nenalezli bychom pak způsob, jak interpretovat tento požadavek. Protože každá ze smluv má vlastní prohlášení účastníka a tato prohlášení nemusejí být stejná.

ssmak3050
Příspěvky: 2
Registrován: stř 12. čer 2024 9:33:20

Re: Výše státní podpory ??

Příspěvek od ssmak3050 » stř 12. čer 2024 12:13:58

DEKUJI z toho tedy vypliva .paklize ucastnik uzavre smlouvu a na smlouve si tz predspori treba 65000kč...
dostane v dalsich letech statni podporu ..
V pripade ze to same vlozi ucastnik na vice smluv což zakon taktež umožnuje ..nedostane v dalsich letech nic.. což je paradox

Odpovědět