Stránka 1 z 1

Účelové doklady

PříspěvekNapsal: úte 11. zář 2018 22:34:48
od Vladka21
Dobrý den,
máme překlenovací úvěr u čmss. Doložili jsme účelové doklady a to ještě o 400 tisíc více než je potřeba. Čmss po nás ale k ukončení čerpání chce ještě doložení vkladu na katastr nebo kolaudační rozhodnutí. Má na to právo? Nestačí doložení faktur, že prostředky jsou použity ke stavbě RD? Z důvodu velké nespokojenosti s čmss chceme odejít. Příjde nám, že si vymýšlí nejrůznější důvody a překážky ke stížení našeho odchodu od nich. Děkuji za případné rady a zkušenosti!

Re: Účelové doklady

PříspěvekNapsal: stř 12. zář 2018 10:13:19
od stavebky.cz
Dobrý den,
doklad o zápisu na katastr nemovitostí a kolaudační rozhodnutí obvykle banky požadují u úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti. Úvěry tohoto typu mívají nižší úrokovou sazbu, protože pokud dlužník úvěr nesplácí, může být zastavená nemovitost prodána dluh může být splacen z výnosu z prodeje. Proto banka (stavební spořitelna) potřebuje mít jistotu, že zastavená nemovitost existuje a je na ní zaknihováno zástavní právo.

Podobné povinnosti (povinnost klienta doložit výpis z katastru či kolaudační rozhodnutí) bývají obvykle sjednávány ve smlouvě o úvěru. Pokud tam takové ustanovení nenajdete, vzneste dotaz přímo na stavební spořitelnu, na jakém základě jsou tyto dokumenty požadovány.

Re: Účelové doklady

PříspěvekNapsal: stř 12. zář 2018 12:56:23
od Vladka21
Moc děkuji za odpověď a objasnění situace :-) Hezký den