zvyšování poplatků

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
janak.petr5

zvyšování poplatků

Příspěvek od janak.petr5 » pát 08. led 2021 17:24:27

Zdravím, jak je možné, že Raiffeisen zvyšuje poplatky za vedení účtu ve vázací době?? V podmínkách měli 80,- kč čtvrtletně, nyní je to 82,- a podle jejich pracovnice to bude letos 85,-,...Prý jim klesají zisky! Mají na to vůbec právo? Děkuji Petr

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 325
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: zvyšování poplatků

Příspěvek od stavebky.cz » pát 08. led 2021 18:45:08

Dobrý den,

výše poplatku ze vedení účtu je skutečně po dobu vázací lhůty zákonem regulována. Podle § 5 odst. 11 zákona o stavební spoření musí být ve smlouvě o stavebním spoření uvedena výše poplatku, nebo způsob, jakým bude tento poplatek stanovován. Přitom způsob, jakým bude poplatek stanovován, nesmí být závislý jen na vůli stavební spořitelny. To znamená, že
  • není přípustné, aby stavební spořitelna zvyšovala poplatek libovolným způsobem,
  • ale je možné, aby stavební spořitelna měla ve smlouvě o stavebním spoření sjednáno, že se bude poplatek zvyšovat každý rok například o 5 Kč, nebo o inflaci - to jsou nepochybně způsoby, které splňují podmínku stanovenou zákonem.
V případě RSTS je ve smlouvě o stavebním spoření sjednáno, že stavební spořitelna může úhradu za vedení účtu měnit jednou ročně (vždy 1. dubna), a to o míru inflace. RSTS této možnosti v posledních letech využívala a také letos již zveřejnila nový sazebník úhrad, podle kterého se poplatek za vedení účtu zvyšuje z 82 na 85 Kč za čtvrtletí.

Zdůvodnění, které se vám dostalo (pokles zisku), tedy není správné. RSTS však má ve smlouvě sjednáno, jakým způsobem smí poplatek navyšovat a při dodržení těchto smluvních podmínek může poplatek zvýšit.

janak.petr5

Re: zvyšování poplatků

Příspěvek od janak.petr5 » pát 08. led 2021 19:55:07

Díky, je to pěkná sviňárna, nikde jinde jsem se s tím, kromě Raiffeisen, nesetkal.. No alespoň vím, kam příště nechodit

Odpovědět