Porostou úroky?

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
jana

Porostou úroky?

Příspěvek od jana » pon 21. čer 2021 23:22:33

Dobrý den,

uvažuji o uzavření smlouvy o stavebním spoření. Ale vzhledem k tomu, že je to spoření na šest let (nebo i více), tak přemýšlím, jestli není lepší počkat, jestli nebudou vyšší úrokové sazby. Nepočítá se s tím, že budou spořitelny zvyšovat úročení vkladů?

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 349
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Porostou úroky?

Příspěvek od stavebky.cz » úte 22. čer 2021 11:47:29

Dobrý den,

máte pravdu, že zvyšování úrokových sazeb je velmi pravděpodobné. Nevíme však kdy a v jaké míře budou sazby růst. To se bohužel nedá odhadnout. Víme pouze, že stavební spořitelny se snaží o udržení pokud možno stabilních úrokových sazeb z vkladů- Proto reagují na změny úrokových sazeb s určitým zpožděním a v menší míře. Jinými slovy: nejprve porostou úrokové sazeb na spořicích účtech u ostatních bank. Stavební spořitelny pravděpodobně zareagují teprve poté, kdy sazby na konkurenčních spořicích účtech překročí určitou mez.

ifon

Re: Porostou úroky?

Příspěvek od ifon » čtv 24. čer 2021 11:02:27

Úroky už rostou, viz zpráva čtk (23.6.2021):
Bankovní rada České národní banky dnes poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka tak měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb. To lze tak podle něj očekávat ve druhém pololetí. Podle ekonomů by ČNB mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Podle bank zvýšení sazeb podpoří zdražování úvěrů, především hypoték.

pepino

Re: Porostou úroky?

Příspěvek od pepino » úte 27. črc 2021 11:54:05

Úroky zatím rostou jen u úvěrů. Na úrocích ze spoření to zatím není vidět.

Odpovědět