Odmítnutí stavební spořitelny uzavřít smlouvu o spoření

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Aleš

Odmítnutí stavební spořitelny uzavřít smlouvu o spoření

Příspěvek od Aleš » čtv 05. kvě 2022 23:23:13

Dobrý den,

je možné ze strany spořitelny odmítnout uzavření stavebního spoření?

29. dubna jsem si uzavřel nové stavební spoření u Monety, nicméně hned 1. došlo ke změně podmínek k lepšímu. Dle obchodních podmínek mohu od smlouvy odstoupit, obávám se však, že už mi pak nebude umožněno uzavřít smlouvu novou, případně, že se dostanu na nějaký jejich seznam spekulativních klientů. Samozřejmě mohu také spořit s dubnovou smlouvou, ale pochopitelně mě rozčiluje, že jsem se takto připravil o 2tisícový příspěvek.

Co si o tom myslíte? Děkuji

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Odmítnutí stavební spořitelny uzavřít smlouvu o spoření

Příspěvek od stavebky.cz » pát 06. kvě 2022 9:36:14

Dobrý den,
stavební spořitelna sice má právo odmítnout návrh na uzavření smlouvy, ale je krajně nepravděpodobné, že by se Vám tímto způsobem "mstila" za odstoupení od dříve uzavřené smlouvy. Váš postup je naprosto pochopitelný a není známo, že by některá ze stavebních spořitelen z podobných důvodů odmítla uzavření smlouvy.

HONZA

Re: Odmítnutí stavební spořitelny uzavřít smlouvu o spoření

Příspěvek od HONZA » pát 06. kvě 2022 18:25:17

Dobrý den,
jako "spekulativního" klienta Vás určitě nikdo neoznačí. Je zcela pochopitelné, že člověk jedná racionálně a chce raději vyšší úrok, než původní nižší. Máte štěstí, že můžete od smlouvy ještě odstoupit. Já jsem zrovna včera předčasně vypověděl smlouvu u MONETY kvůli tomu, že zvýšila úrok na 2,5 % ročně, ale já jsem měl smlouvu na 1 % ročně. Nebudu spořit za tak extrémně rozdílných a pro mě nevýhodných podmínek, že? Myslím si, že tím zvýšením sazeb Moneta víc současných klientů naštve, než kolik nových klientů získá :mrgreen: Nejsem samozřejmě jasnovidec, ale na Vašem místě bych možná ještě chvíli počkal, jestli se úrokova sazba ještě o něco nezvýší. Předevčírem opět ČNB zvedla úrokovou sazbu na 5,75 %, takže je klidně možné, že se úroky na stavebku časem ještě o trochu zvýší. To je i důvod, proč už novou smlouvu nebudu uzavírat - teď bych uzavřel smlouvu s úrokem 2,5 % a za pár měsíců to můžou klidně zvýšit třeba na 3 % nebo 3,5 % - a zase bude mnoho naštvaných klientů, kteří budou spořit podle staré, méně výhodné sazby. Ale jak píšu, je to opravdu jenom můj odhad, nic víc, klidně smlouvu uzavřete hned :D

Expert

Re: Odmítnutí stavební spořitelny uzavřít smlouvu o spoření

Příspěvek od Expert » úte 10. kvě 2022 15:30:31

Nebál bych se teď uzavřít smlouvu u MONETY za 2,5 %, protože k tomu dostanete v květnu navíc bonus 2 000 Kč. Pokud se do konce roku objeví někde vyšší úroky, můžu si založit druhou smlouvu. A tuhle první nechám doběhnout 6 let, kdy bonus pokryje poplatky za vedení účtu a dostanu zpět první vklad - 1 % z cílové částky, aby uzavření smlouvy bylo zdarma.

Odpovědět