Úvěr a změna sazby

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
klient

Úvěr a změna sazby

Příspěvek od klient » čtv 12. kvě 2022 16:51:02

Zdravím a prosím o radu
mám úvěr od Modré pyramidy ve fázi řádného úcěru (PDÚ). myslel jsem že jsem tím ochráněn oz zvyšování sazeb, ale dostal jsem dopis že mi končí úroková sazba po 5 letech a teď budu mít sazbu jinou. Samozřejmě že vyšší! Já jsem myslel že právě řádný úvěr má pevnou sazbu kterou staební spořitelna nemůže změnit. Jak je to možné? Má na to právo? Nebo s tím mám jít za fonančním arbitrem?

Děkuji za vaše názory

Expert

Re: Úvěr a změna sazby

Příspěvek od Expert » pát 13. kvě 2022 10:33:48

Záleží na přesných podmínkách znění konkrétní smlouvy. Každopádně by mělo platit, že Vám nemůžou navýšit úrokovou sazbu na větší rozdíl než 3 % oproti stavebnímu spoření, které bylo vedeno k úvěru na počátku jeho trvání.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 422
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Úvěr a změna sazby

Příspěvek od stavebky.cz » pát 13. kvě 2022 13:39:15

Dobrý den,

Pravděpodobně máte překlenovací úvěr v tarifu ALFA. Jedná se o překlenovací úvěr se zvýšenými úrokovými sazbami, které Modrá pyramida nabízí od dubna 2017. Princip je popsán ve zmíněném odkazu. Zjednodušeně řečeno: MPSS sjedná vysokou úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření (před pěti lety to bylo 5% - 6%). Taková sazba byla ovšem v té době neprodejná, MPSS k ní nicméně nabídla časově omezenou slevu (např. na 5 let). Po stanovené době si MPSS vyhradila právo tuto slevu změnit.

Ve Vašem případě tedy nejde formálně o změnu úrokové sazby, ale o změnu slevy z úrokové sazby. Díky tomuto postupu jsou překlenovací úvěry Modré pyramidy podobné hypotékám ostatních bank v tom ohledu, že je úroková sazba úvěru ze stavebního spoření (po slevě) fakticky sjednaná pouze na určitou dobu. Oproti běžné hypotéce má ale úroková sazba horní hranici. Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření nesmí překročit úrokovou sazbu z vkladů o více než tři procentní body. Sleva totiž může být v nejhorším případě nulová.

klient

Re: Úvěr a změna sazby

Příspěvek od klient » ned 15. kvě 2022 18:20:48

stavebky.cz píše:
pát 13. kvě 2022 13:39:15
Dobrý den,

Pravděpodobně máte překlenovací úvěr v tarifu ALFA. Jedná se o překlenovací úvěr se zvýšenými úrokovými sazbami, které Modrá pyramida nabízí od dubna 2017. Princip je popsán ve zmíněném odkazu. Zjednodušeně řečeno: MPSS sjedná vysokou úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření (před pěti lety to bylo 5% - 6%). Taková sazba byla ovšem v té době neprodejná, MPSS k ní nicméně nabídla časově omezenou slevu (např. na 5 let). Po stanovené době si MPSS vyhradila právo tuto slevu změnit.

Ve Vašem případě tedy nejde formálně o změnu úrokové sazby, ale o změnu slevy z úrokové sazby. Díky tomuto postupu jsou překlenovací úvěry Modré pyramidy podobné hypotékám ostatních bank v tom ohledu, že je úroková sazba úvěru ze stavebního spoření (po slevě) fakticky sjednaná pouze na určitou dobu. Oproti běžné hypotéce má ale úroková sazba horní hranici. Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření nesmí překročit úrokovou sazbu z vkladů o více než tři procentní body. Sleva totiž může být v nejhorším případě nulová.
Ano, máte pravdu, to bude ono.
Děkuji

Odpovědět