Buřinka nebo Riaffka?

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
yanota

Buřinka nebo Riaffka?

Příspěvek od yanota » úte 22. lis 2022 20:28:11

Procházel jsem váš web a narazil na srovnání úvěru o Raifky a Buřinky kterému nerozumím. Riafka má úvěr za 2,99% ale přesto vychází hůř než Buřinka. Ta má úvěr za 4,5% To je o 1,6% drašší, ale vychází podstatně výhodnější.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 427
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Buřinka nebo Riaffka?

Příspěvek od stavebky.cz » stř 23. lis 2022 8:52:21

Dobrý den,
zřejmě narážíte na články o úvěru ze stavebního spoření. Poslední se týkal Raiffeisen stavební spořitelny, předchozí byl o úvěrech Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Máte pravdu, když oba články porovnáme, vychází lépe Buřinka a to i přesto, že její úvěr ze stavebního spoření je úročen 4,5 %, zatímco RSTS nabízí úvěr za 2,99%, tedy o 1,51 procentního bodu levněji.

Hlavním důvodem tohoto zdánlivého paradoxu jsou podmínky pro přidělení úvěru. Ty má Buřinka podstatně mírnější. Zjednodušeně řečeno: když u stavební spořitelny spoříme a čekáme na úvěr, je pro nás toto spoření nevýhodné. Spořicí účet zhodnotí naše vklady lépe. Během spoření tedy utrpíme určitou ztrátu, která je však kompenzována levnějším úvěrem. S prodlužováním čekací doby se ovšem naše ztráta prohlubuje a snižuje celkovou výhodnost stavebního spoření. A právě to se děje u RSTS ve srovnání s Buřinkou.

Toto porovnání ukazuje, že u stavebního spoření nejsou důležité jen úrokové sazby, ale všechny parametry tarifu. Pokud vás zajímají další detaily, podívejte se na nedávný článek o parametru SKLV.

Odpovědět