Připisování úroků - dotaz

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Lukáš

Připisování úroků - dotaz

Příspěvek od Lukáš » sob 10. pro 2022 9:35:55

Dobrý den, chci se zeptat, jak to funguje s výpočtem úroků ze stavebka - úroky se na smlouvu fakticky připisují jednou za rok, ale nejsem si jistý, jestli ta kumulace celkoveho úroku probíhá průběžně na pozadí ze zůstatku jakoby na měsíční bázi viz standardní spořicí účet a složené úročení, kdy se ta základna o něco málo zvýší, ze které se další měsíc počítá úrok za předpokladu, že nic nevyberu, nebo je to čistě počítáno ze zůstatku k 31.12., tzn pak by bylo jedno, jestli jsme tam během roku něco posílal a stačilo by tam v prosinci poslat větší částku. Děkují za info a snad se mi podařilo dotaz položit srozumitelně.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 397
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Připisování úroků - dotaz

Příspěvek od stavebky.cz » sob 10. pro 2022 11:10:24

Dobrý den,

úroky na stavebním spoření se počítají stejně jako na jiných běžných typech účtů. To znamená, že každá změna jistiny se projeví na úrocích, přičemž záleží jak na velikosti této změny (kolik vložíme), tak i na okamžiku (dnu), kdy k této změně dojde.
Úroky se připisují k jistině na konci roku.

Konkrétně: když na účet vložíme vklad V, tento vklad přispěje k ročnímu úroku částkou
U = V x I x D/ROK

kde I je úroková sazba
D je počet dnů do konce roku a
ROK je počet dnů v roce

Tento příspěvek je kladný v případě vkladů a záporný v případě účtovaných poplatků (které snižují jistinu). Na konci roku se tyto příspěvky sečtou a výsledek je úrok který se připíše na účet.

Počet dnů v roce a počet dnů do konce roku se může počítat různými způsoby (např. 30/360, act/act a podobně, viz standardy úročení). Stavební spořitelny používají různé standardy úročení, viz všeobecné obchodní podmínky.

Lukáš

Re: Připisování úroků - dotaz

Příspěvek od Lukáš » ned 11. pro 2022 10:14:23

Dobrý den,

předně děkuji za detailní odpověď. Přiznávám, že mě trochu zmátla tato věta ze smlouvy, ve které je to popsáno obecně, proto jsem se pro nachytření zeptal: "Zůstatek na účtu bude úročen roční úrokovou sazbou ve výši sjednané v této smlouvě s tím, že úroky se připisují vždy ke konci kalendářního roku, popř. při ukončení smlouvy ke dni jejího zániku.". Dle VOP to jede v konvenci 30/360.

Ještě bych se zeptal krátce na jednu věc - předpokládám správně, že je spíše výjimečná záležitost, pokud by spořitelna zrušila smlouvu klientovi kvůli tomu, že nedodržuje režim pravidelného spoření ve výši x Kč měsíčně dle uzavřené smlouvy? Někde jsem o tom viděl zmínku ve smluvní dokumentaci, ale předpokládám, že i když toto nedodržím, tak to problém nebude, pokud bude tedy z čeho strhávat poplatky.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 397
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Připisování úroků - dotaz

Příspěvek od stavebky.cz » ned 11. pro 2022 20:02:35

Dobrý den,

stavební spořitelny skutečně mají ve svých všeobecných podmínkách sjednáno právo smlouvu o stavebním spoření jednostranně ukončit, pokud klient nespoří v souladu se smlouvou (viz VOP - výpověď smlouvy). Ale máte pravdu, toto ustanovení se dnes používá jen ve výjimečných případech.

V současnosti stavební spoření usilují o spořící klienty, takže riziko výpovědi smlouvy ze strany stavební spořitelny je velmi malé.

Odpovědět