Vyplatí se stavebko?

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Frrr

Vyplatí se stavebko?

Příspěvek od Frrr » ned 12. lis 2023 21:43:00

Dobrý večer,
přemýšlím o stavebním spoření asi takhle: stavebko mi dá sice nižší výnos než spořicí účet, ale sazby pomalu klesají. Takže na spořicím účtu za chvíli nebudu mít 6 % ale třeba 5% nebo 4%. Zato u stavebka mi sazbu snížit nemůžou.

Takže se vyplatí zatím dát peníze na spořicí účet a až bude sazba na spořicím účtu nižší než na stavebku tak potom přesedlat na stavebko. Je to tak?

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 427
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí se stavebko?

Příspěvek od stavebky.cz » pon 13. lis 2023 10:01:22

Dobrý den,

ano, stavební spořitelna smí změnit úrokovou sazbu z vkladů nejdříve po uplynutí šesti let od uzavření smlouvy. Díky tomu je možno považovat zhodnocení vkladů za garantované. Tím se významně liší od spořicích účtů které mohou měnit úrokové sazby bez omezení.

Dobrý přehled o aktuálních nabídkách stavebních spořitelen najdete ve srovnávači stavebního spoření. Zde je třeba připomenout, že čistá úroková sazba je zhodnocení vkladů po zdanění. Pokud tedy dnes vychází nejlepší čistá úroková sazba stavebního spoření 4,7 %, znamená to, že zhodnocení je srovnatelné se spořicím účtem který má úrokovou sazbu 5,5 %. To proto, že úroky ze spořicího účtu podléhají zdanění, takže po zdanění úroku 5,5 % dostaneme čisté zhodnocení 4,7 % (5,5 % x 0,85 = 4,7 %).

Odpovědět