Jak moc se vyplatí sjednání nového stavebka kvůli snížení státní podpory ro doku 2024

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Albert

Jak moc se vyplatí sjednání nového stavebka kvůli snížení státní podpory ro doku 2024

Příspěvek od Albert » ned 19. lis 2023 17:47:30

Dobrý den,

loni v květnu jsem si sjednal stavební spoření u Monety (produkt ProSpoření s úrokovou sazbou 2,5 %, p.a.), kde spořím 20500 Kč ročně (v prosinci). Od příštího roku dojde ke snížení státní podpory o polovinu a některé stavební spořitelny nabízejí dorovnání ze svého (např. Buřinka a produkt Standard online, který také doporučujete). Předpokládám tedy, že by se mi vyplatilo na spoření od Monety už nic neposílat a nechat ho jen doběhnout (abych nepřišel o státní příspěvek za loňský rok) a založit si nyní nové spoření (např. od Buřinky). Můžu se ale zeptat, není-li to moc složité, jak velký bude ve výsledku rozdíl naspořených částek po 6 letech?

Pzn. Dávám tuto problematiku také na zvážení pro samostatný článek, jelikož předpokládám, že podobný problém řeší či bude řešit spousta lidí.

Moc děkuji

Albert

Re: Jak moc se vyplatí sjednání nového stavebka kvůli snížení státní podpory ro doku 2024

Příspěvek od Albert » ned 19. lis 2023 18:08:08

Ještě jsem zapomněl doplnit, že v rámci akce od MSS jsem dostal po založení stavebka jako bonus 2000 Kč, což tu výhodnost nového stavebka o něco sníží...

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 423
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak moc se vyplatí sjednání nového stavebka kvůli snížení státní podpory ro doku 2024

Příspěvek od stavebky.cz » pon 20. lis 2023 10:17:55

Dobrý den,

výhodnost stavebního spoření pro aktuální nabídky stavebních spořitelen je možnost posoudit podle srovnávače stavebního spoření. Výpočet předpokládá uzavření smlouvy smlouvy v aktuálním měsíci a počítá také se snížením státní podpory od ledna 2024 na polovinu (podle změn v tzv. konsolidačním balíčku).

Srovnat aktuální nabídku s již existující smlouvou o stavebním spoření je bohužel podstatně složitější, protože v minulosti existovalo velké množství různých nabídek (viz přehled změn stavebního spoření) a kromě toho je nutné zohlednit také způsob dosavadního spoření a předpokládané pokračování smlouvy. Také porovnání tedy vyžaduje mnoho vstupních informací a má smysl pouze v individuálních případech.

karel304

Re: Jak moc se vyplatí sjednání nového stavebka kvůli snížení státní podpory ro doku 2024

Příspěvek od karel304 » sob 25. lis 2023 1:49:52

Právě řeším to samé. SS založené v prosinci 2021 u Buřinky, úroková sazba 1,5% p.a., vklady vždy pouze v prosinci cca 20.400. Zdá se že nejvhodnější by bylo starou smlouvu zrušit i se zrušením státní podpory za 2023 (tj. ztratit státní podporu za 21 a 22 = 4.000 Kč) a uzavřít novou, a na tu získat 2.000 Kč podpory ještě za 2023 a dále 1000+1000 bonus za další roky, při sazbě 2,5% p.a. Zhodnocení na zrušené staré smlouvě bude kolem nuly (1,5% p.a. mínus poplatky), ale na nové přes 5% p.a. při pobrání osmi podpor.

Odpovědět