Daň ze státní podpory

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Jarmila

Daň ze státní podpory

Příspěvek od Jarmila » pon 20. lis 2023 23:14:33

Dobrý den, v zakone o danich z prijmu jsem nenasla dany odstavec, tedy konkretne § 10, odst. 1, písm. q. Odstavec 1 konci pismenem "o". Mohla bych poprosit o informaci, kde se tento odstavec nachazi? Pripadne bude teprve implementovan do tohoto zakona? Dale by me zajimalo, v tomto § 10 je zahrnut napr. i prijem z uplatneho prevodu nemovite veci. Pokud se tedy jedna o prodej napr. nemovitosti, soucet prijmu přesáhne castku 50 000 a jiz by se tedy mela vyplacena SP v danem roce danit. Což neni zase tak neobvykla situace a povinnost danit SP by byla častější. Děkuji.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 427
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň ze státní podpory

Příspěvek od stavebky.cz » úte 21. lis 2023 10:41:59

Dobrý den,
§ 10, odst. 1, písm. q) je skutečně nové ustanovení a objeví se v textu zákona až poté co vstoupí v účinnost konsolidační balíček. Celý § 10 je o "ostatních příjmech" a nově bude obsahovat úplný seznam jednotlivých druhů příjmů. Jednotlivá písmena a) až p) budou obsahovat konkrétní druhy příjmů. Poslední písmeno q) bude "vše ostatní". Takže § 10, odst. 1, písm. q) budou "ostatní ostatní příjmy".

Bližší vysvětlení najdete v článku o zdanění státní podpory stavebního spoření. Tam najdete i příklady příjmů které budou v § 10, odst. 1, písm. q). Konkrétně příjmy z prodeje nemovitosti do tohoto písmene nebudou zařazeny, ty budou i nadále pod písm. b)

Jarmila

Re: Daň ze státní podpory

Příspěvek od Jarmila » čtv 23. lis 2023 10:00:09

Děkuji za odpověď, ráda bych si ještě upřesnila - v úpravě zákona je uvedeno: "124. V § 10 odst. 3 písmena a) a b) znějí:
„a) ostatní příjmy spadající do jednotlivého druhu příjmu jiného než podle odstavce 1 písm. b) nebo c), odstavce 1 písm. f) bodu 2, odstavce 1 písm. h) bodů 2 až 6 nebo odstavce 1 písm. m), n) nebo p), "...tzn., že pokud má klient některý ostatní příjem, který nespadá pod tyto vyjmenované kategorie, musí si pohlídat v roce, kdy mu bude při ukončení stavebního spoření státní podpora, zda nemá tento jiný "ostatní" příjem a pokud by součet dělal celkově více než 50 000 Kč, musí vyplacenou SP uvést do DAP? Případně pokud by neměl jiný ostatní příjem (zase kromě těch vyjmenovaných) a byla mu SP vyplacena vyšší než 50 000 Kč (což není zase tak neobvyklé, jsou smlouvy staré 20 let, kdy SP byla v minulosti 4 500 Kč), musí uvést SP do DAP? Děkuji

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 427
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň ze státní podpory

Příspěvek od stavebky.cz » čtv 23. lis 2023 12:08:05

Dobrý den,
ano, je to tak. Jen pro upřesnění: hranice 50.000 Kč se týká jednotlivého druhu příjmu (to je změna oproti minulosti). Tedy pokud příjmy podle písm. q) (jiné ostatní příjmy) překročí limit 50.000 Kč, pak se daní.

Případů u kterých bude samotná státní podpora 50.000 Kč bude asi velmi málo. Ale zcela vyloučit se to skutečně nedá.

quido

Re: Daň ze státní podpory

Příspěvek od quido » pát 12. led 2024 13:28:18

Mně se to tedy naštěstí netýká.
Ale představa, že bych si musel kvůli stavebku komplikoat daňové přiznání... :x :x :x
To jako mi stát dá peníze jen proto, abych mu je pak zase vrátil? Jaký to má mít smysl??? :?: :?: :?:

Odpovědět