ukončení stavebního spoření

Diskuse o stavebním spoření a stavebních spořitelnách
Odpovědět
Danka

ukončení stavebního spoření

Příspěvek od Danka » pon 28. lis 2022 18:37:32

Dobrý den, prosím o radu. Mám stavební spoření, které jsem uzavřela u Raiffeisen staveb. spořitelny v 25.03.2015 s cílovou částkou 200000Kč, spořím pravidelně 1700Kč/1měsíc (trvalým příkazem vždy k 21dni v měsíci). Chtěla bych spoření ukončit. Můj dotaz je, kdy je nejvhodnější spoření ukončit? Nyní, nebo až začátkem roku, nebo je ještě jiná výhodnější varianta. Já se v tom nějak ztrácím a nechtěla bych udělat neuvážený krok. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
stavebky.cz
Příspěvky: 397
Registrován: stř 27. srp 2014 16:22:21
Kontaktovat uživatele:

Re: ukončení stavebního spoření

Příspěvek od stavebky.cz » pon 28. lis 2022 22:18:21

Dobrý den,
pokud byla smlouva uzavřena v březnu 2015, znamená to, že již uplynula tzv. vázací lhůta. To znamená, že můžete smlouvu kdykoli vypovědět, a s naspořenou částkou vám bude vyplacena i státní podpora. Naspořenou částku i státní podporu můžete použít libovolným způsobem.

Když chcete "pouze spořit", je dobrá načasovat ukončení smlouvy tak, aby smlouva byla ukončena nikoli letos, ale až v kalendářním roce 2023. To proto, že při takovém postupu budete mít nárok na státní podporu i za rok 2023.

Při ukončení smlouvy počítejte s výpovědní lhůtou která je 3 měsíce, ale některé stavební spořitelny ji umožňují zkrátit. Detaily najdete ve speciálním článku o výpovědních lhůtách stavebních spořitelen.

Ale předtím než smlouvu ukončíte, zvažte, zda nebudete v blízké budoucnosti potřebovat úvěr na bydlení. Vaše smlouva o stavebním spoření totiž zavazuje stavební spořitelnu k poskytnutí úvěru se zajímavou úrokovou sazbou. Konkrétní úrokovou sazbu úvěru najdete ve vaší smlouvě o stavebním spoření. Nedávno jsme publikovali historické úrokové sazby těchto úvěrů.

Odpovědět